ASMEK Yılsonu Sergisi Cam Piramit’te açıldı

Başkan Türel, “ASMEK onur ve gurur abidemiz”

ASMEK Yılsonu Sergisi Cam Piramit’te açıldı
  • 07 Mayıs 2018, Pazartesi 0:00

 

Türkiye’de belediye bünyesinde hizmet veren en büyük yaygın eğitim kurumlarından biri olan Antalya Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (ASMEK) 13. yılsonu sergisi açıldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel 2005 yılında kurdukları ASMEK’in bugüne kadar 222.962 kursiyere eğitim verdiğini vurgulayarak “ASMEK bizim gurur abidemiz” dedi. 
Kursiyerlerin el emeği göz nuru eserlerinin yer aldığı muhteşem sergide yer alan ürünler büyük beğeni toplarken ASMEK defilesi ise ilgiyle izlendi. 

Antalya Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarından (ASMEK) eğitim alan kursiyerler tarafından hazırlanan ürünlerin, özel tasarımların yer aldığı ve her yıl merakla beklenen sergi Cam Piramit’te ziyaretçileriyle buluştu. Sanatın Penceresinden Anadolu” sloganıyla, Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile hazırlanan ASMEK sergisi açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve eşi ASMEK’lerin mimarı Ebru Türel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan ve kursiyerler, aileleri ve davetliler katıldı.
Gurur abidemiz


Serginin açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2005 yılında kurulan ASMEK’lerin o günden bu yana adeta dev bir eğitim kurumuna dönüşerek belediyenin markalaşmış gurur abidesi haline geldiğini söyledi. ASMEK’lerin 2005 yılından itibaren İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde açtığı kursların Antalyalıların yeteneklerini keşfetmesine olanak sağladığına dikkat çeken Başkan Türel, desteklerinden dolayı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür etti. 
ASMEK’ler 30 kurs merkezine ulaşıyor


ASMEK’lerin Antalya merkezde 15 ve ilçelerde 12 kurs merkezi olmak üzere toplam 27 merkezle aktif olarak hizmet verdiğini işaret eden Başkan Türel, “İbradı, Gazipaşa ve Kumluca ilçelerimizde çok yakın zamanda ASMEK merkezlerimizi açtığımızda 30 kurs merkezimiz ile hizmet vereceğiz” dedi. 2005 yılından bugüne kadar 222.962 kursiyere ulaşan ASMEK’ler den adeta bir il nüfusu kadar vatandaşın hizmet aldığını söyleyen Türel, “Bu kadar çok mezunu olan bir okul var mı bilmiyorum ama gerçekten mutluluk verici. Vatandaşlarımızın meslek sahibi olmalarını sağlayarak çalışma hayatında daha nitelikli ve etkin hale gelmeleri ASMEK kurslarının en önemli amaçlarından birisidir” dedi. 
Hedeflerimize sizlerle birlikte ulaştık
ASMEK’lerin kursiyerlere üretken ve girişimci olmaları yönünde katkı sağlamayı, okuma-yazma kursları ile ışık olmayı, kursiyerlerin hayatlarını sanatla buluşturup yaşam kalitelerini artırmayı hedeflediğini belirten Türel, “Hedeflerimizin büyük çoğunluğuna sizlerle birlikte ulaştık” sözleriyle kursiyerlere ve ASMEK öğretmenlerine teşekkür etti. Bilgisayar, yabancı dil, el sanatları gibi kurslarla her sahada insan yaşamına katkı koymayı hedeflediklerinin altını çizen Türel, “En büyük hizmetlerimiz kadınlara ve çocuklara dönük hizmetlerimizdir. Bütün amacımız Antalya’nın her insanının mutlu, mesut, refah içinde yaşaması” diye konuştu.
Zamanım olsa da ben de kurslara katılabilsem 


Zamanı olan, sosyalleşmek isteyen yaşlı, genç, kadın, erkek herkes için ASMEK kurslarının bir buluşma noktası olduğuna değinen Türel, “Çok samimiyetle söylemek isterim ki inanın zamanım olsa ben de bu kurslara katılmayı çok istiyorum. Yoğun tempoda mümkün değil ama içimden geçiyor. Daha önce bazı platformlarda dile getirdim. Ebru hanımda burada çocuklarım bile bazen benimle görüşmek için ‘baba bize de randevu ver’ diye sitemde bulunuyorlar. Keşke zaman olsa da şu kurslara ben de katılabilmeyi başarsam. Ama sizlerin başarıları bizlere gurur veriyor” dedi. 
ASMEK’ler iş sahibi yapıyor


ASMEK’lerden mezun olan çok sayıda kursiyerin girişimcilik kurslarına katılarak KOSGEB kredileriyle kendi iş yerlerinin sahibi olduğuna da dikkat çeken Başkan Türel, 
“ASMEK, özellikle kadınlarımızın üretici olmasını ciddi anlamda teşvik ediyor. Bu kapsamda, KOSGEB-ASMEK ve AKGİM işbirliği ile düzenlenen Girişimcilik Kurslarında 827 kişi sertifika alarak farklı iş kollarında kendi işletmelerini kurmak suretiyle aile ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. Bine yakın vatandaşımız ASMEK’ten mezun olarak kendi işyerini açtı” diye konuştu.  


 ASMEK Dikiş Evi modanın yeni merkezi
ASMEK bünyesinde hizmet veren Uncalı ASMEK Dikiş Atölyesi’nin adeta bir modaevi gibi çalıştığını söyleten Başkan Menderes Türel, eşi Ebru Türel başta olmak üzere, Antalya Milletvekili Gökçen Enç ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun eşinin de modaevinin en önemli müşterileri olduğunu belirtti. Türel, ASMEK Modaevi’nde ekonomik olmalarına rağmen kaliteli markalarla eşdeğer kıyafetler üretildiğini söyledi. Türel, ASMEK kurslarında üretilen ürünlerin satışı noktasında da kursiyerleri yalnız bırakmadıklarını ifade ederek, “Kapalı Yol, Sarısu ve Tünektepe’de bulunan satış ofislerinde 2015 Yılından bugüne kadar 163 kursiyerimizin ürettiği 7000 el emeği göz nuru ürün satıldı” ifadelerini kullandı. 
Ebru Türel’e özel teşekkür


2005 yılından bu yana ASMEK’te büyük bir başarı yakalandığını sözlerine ekleyen Başkan Türel, “Her başarılı erkeğin arkasında başarılı bir hanımefendi vardır. Bunun en güzel örneği kıymetli eşim Ebru Türel’dir. Sosyal projelerimiz içerisinde gözbebeğimiz olan ASMEK’in gelişmesine katkıda bulunduğu için, bütün sosyal projelerimizde beni hiç yalnız bırakmadığı için, kendisine huzurlarınızda bir kez daha özel teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 
Başkan Türel kursiyerleri tebrik etti


Başkan Menderes Türel ve eşi Ebru Türel’e Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sanem Öztürk, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Zülfü Çelik ve Yaygın Eğitim Şube Müdürü Alev Aslangiray tarafından, ASMEK kursiyerlerinin el emeği ile yaptığı çeşitli eserler hediye edildi. Başkan Türel ve eşi Ebru Türel, daha sonra ASMEK kursiyerlerinin gerçekleştirdiği defileyi izledi. Başkan Türel ve eşi Ebru Türel daha sonra ASMEK sergisi için pasta gezdi ardından sergi stantlarını tek tek gezerek kursiyerlerle hem sohbet hem de tebrik etti. 
Bu kapı şaşırtıyor


Başkan Türel ve Ebru Türel özellikle bir ürüne özel ilgi gösterdi. ‘Ahşap boyama kursiyerleri’ sokaktan buldukları kapıları özel bir tasarımla yeniden kullanıma sundu. Başkan Türel ve Eşi Ebru Türel, kursiyerlerin maharetli ellerinde yeniden bir kitaplık olarak ve kitap okuma koltuğu eklenerek otantik bir görünümle hayat bulan kapıları yapan kursiyerleri tebrik etti.  Ebru Türel ayrıca,  takı tasarım kursiyerlerinden Melahat Taze’nin özel tasarladığı bir kolyeyi de satın aldı. 
ASMEK sergisi Antalyalıları bekliyor


ASMEK kursiyerlerinin yıl boyunca öğrendikleri hünerleri, ürettikleri el emeği ve göz nuru eserlerin yer aldığı ASMEK’in 13. yıl sergisi Başkan Türel’den ve davetlilerden tam not aldı.  7-13 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak. 7 güne yayılan yılsonu sergisi bu yıl da kapsamlı ve çeşitli etkinliklerle dolu dolu bir program içeriğine sahip. ASMEK kursiyerlerinin, halk oyunları ve drama gösterisi, gitar, keman ve bağlama dinletisi, modern dans gösterisi ile ASMEK sergisi ziyaretçilerini ağırlayacak. 

 

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık