Osmangazi Belediyesi Aşık Sümmani'yi Andı.

Osmangazi Belediyesi, Anadolu’nun aşık geleneğine damga vuran isimlerin başında gelen Aşık Sümmani’yi vefatının 103’üncü yılında andı.

Osmangazi Belediyesi Aşık Sümmani'yi Andı.
  • 06 Mart 2018, Salı 14:01

Osmangazi Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi arasında imzalanan Kültürel İşbirliği Protokolü kapsamında Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Aşık Sümmani’yi Anma’ etkinliğine Bursalıların ilgisi büyük oldu. Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Akan, Osmangazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kenan Kır, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdem Özdemir, Aşık Sümmani’nin torunu Hüseyin Sümmanioğlu ile Bursa ve Anadolu’nun çeşitli yörelerinden gelen aşıkların katıldığı anma gecesinde, Aşık Sümmani çalınan ve söylenen eserleri ile yad edildi.

 

Programı hazırlayıp sunan Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdem Özdemir, programında başında slayt eşliğinde Aşık Sümmani’nin hayatı ve eserleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Anma gecesinde ilk olarak Aşık Sümmani’nin torunu Hüseyin Sümmanioğlu sahneye çıkarak dedesinin eserlerini seslendirdi. Daha sonra sahne alan aşıklık geleneğinin yeni nesil temsilcilerinden Aşık Cemal Divani ve Aşık Zafer Kazancı ile Yrd. Doç. Dr. Erdem Özdemir, Aşık Sümmani’nin eserlerini katılımcılara dinlettirdi. Geleneksel atışmaların yanı sıra Sümmani’nin eserlerini seslendiren aşıklar izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık