‘Görevimiz Mars’ Bursa’ya geliyor

‘Görevimiz Mars’ sergisi, 13 Mart Salı günü, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde (BTM) ziyarete açılıyor.

‘Görevimiz Mars’ Bursa’ya geliyor
  • 06 Mart 2018, Salı 15:37

‘Görevimiz Mars’ sergisi, 13 Mart Salı günü, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde (BTM) ziyarete açılıyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılarak, marka başarısı ve yerli üretim deney düzenekleri ile kentin gururu olan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), dünyaca ünlü ‘Görevimiz Mars’ sergisini Bursalılarla buluşturmaya hazırlanıyor.

ABD, Kanada, Meksika ve Finlandiya’da büyük ilgi gören ve milyonlarca bilimsever tarafından ziyaret edilen sergi, 13 Mart’ta Bursalılar ile buluşacak. Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliği ile Bursa’ya getirilen sergi, insanoğlunun 100 yılık Mars tecrübesini gözler önüne serecek.

500 metrekare kapalı alan üzerine kurgulanan sergi,  Mars ve uzay deneyimine ilişkin 28 farklı alanda tasarlandı. Uzay meraklılarının ilgisini çekecek sergide astronotların hazırlık aşamalarından, Mars’ta hayat şartları, yer çekimsiz ortamda hareket edebilme kabiliyeti gibi birçok konu interaktif düzeneklerle senaryolaştırıldı.

Kızılgezegen keşfi…

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Fehim Ferik, sergi için hazırlıkların tamamlandığını söyleyerek, “Görevimiz Mars sergisi, uzayın derinliklerine ilişkin bilinmeyen onlarca tecrübeyi gözler önüne seriyor. Dondurucu soğuklar, solunabilir oksijen yetersizliği ve tehlikeli derecedeki radyasyon seviyesi, Mars'taki zorluklardan yalnızca birkaçı... Tüm bu zorlukların senaryolaştırıldığı serginin en dikkat çeken bölümlerinden biri de Mars’ta astronotların hareket kabiliyetlerinin sınandığı yürüyüş düzeneği. Yerçekimi ve atmosfer basıncı nedeniyle dünyada 100 kilo gelen bir insanın Kızıl Gezegen yüzeyindeki ağırlığı 38 kilo. Sergideki yürüyüş düzeneği bu şartlar göz önüne alınarak tasarlandı. Sergiyi gezenler, platform üzerinde Mars’taki hareket kabiliyetlerini sınama fırsatı yakalayacak” diye konuştu.

Uzay meraklılarının ilgisini çekecek olan sergide, ‘Kızıl Gezegen’deki hayat belirtileri de dahil olmak üzere birçok bilinmeyene pencere açılıyor. Mars yüzeyinden koptuğu tahmin edilen ve atmosferde yandıktan sonra dünyaya düşen ‘Mars Taşı’ da sergide Bursalılar ile buluşacak.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık