Yıldırım'da Edebali'den 'ideal yaşam alanı' sözü

İlçenin yaşam standartlarının yüksek bir hüviyete bürünmesi için yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarında, Mevlana-Ulus, Yiğitler, Teferrüç, 152 Evler, Beyazıt ve Ertuğrulgazi Mahallesi proje alanlarındaki hak sahipleri ile yaptığı bilgilendirme toplantılarının ardından, Ortabağlar, Güllük ve Mimarsinan mahallelerinde planlanan ‘Despina’ proje alanında mülkleri olan vatandaşlar Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’nde ağırlanarak çalışmaların detayları aktarıldı.

Yıldırım'da Edebali'den 'ideal yaşam alanı' sözü
  • 19 Şubat 2018, Pazartesi 12:03

İlçenin yaşam standartlarının yüksek bir hüviyete bürünmesi için yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarında, Mevlana-Ulus, Yiğitler, Teferrüç, 152 Evler, Beyazıt ve Ertuğrulgazi Mahallesi proje alanlarındaki hak sahipleri ile yaptığı bilgilendirme toplantılarının ardından, Ortabağlar, Güllük ve Mimarsinan mahallelerinde planlanan ‘Despina’ proje alanında mülkleri olan vatandaşlar Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’nde ağırlanarak çalışmaların detayları aktarıldı. Gerçekleştirilecek uzlaşma görüşmelerinin öncesinde hak sahipleriyle bir araya gelen Başkan Edebali, kentsel dönüşümle ilgili vatandaşların akıllarındaki tüm soruların cevap bulmasına ve gönüllü dönüşümün yakalanmasına öncülük etmeye devam ediyor. 475 bin 732 metrekarelik toplam inşaat alanında planlanan ‘Despina’ projesi tamamlandığında bölgede yaşayan 9 bin 368 vatandaşın modern ve güvenli konutlarda yaşama imkanı bulacağını aktaran Başkan Edebali, 2 bin 523 modern, güvenli ve nitelikli konutun yer alacağı projede ayrıca 52 bin 450 metrekarelik ticaret alanın da yer alacağını belirtti. Başkan Edebali ayrıca proje içerisinde planlanan bisiklet yolları, çocuk oyun parkları, yeşil alanlar, tenis kortları, futbol sahaları, fitness alanları ve dinlenme alanlarının bölgeye büyük değer katacağını ifade etti.

TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI DÖNÜŞÜM HAMLESİ

Kentsel dönüşümde ön hazırlık çalışmalarının titizlikle yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Geride kalan süreçte birçok mahallede olduğu gibi bu 3 mahallemizde de kentsel dönüşüm konusunda detaylı bir çalışma yaptık. Hayati bir konu olan kentsel dönüşümde, uzlaşma görüşmeleri öncesinde yaptığımız bilgilendirme toplantısıyla zihinlerdeki tüm soru işaretlerini kaldırmayı amaçladık. Son 40 yıldır yaşanan göçler, şehirlerimizin plansız büyümesine neden oldu. Şu anda Yıldırım’ın 60 mahallesinin yalnızca 25’i ruhsatlı, yüzde 75’i ise ruhsatsız yapılaşmış durumda. Şehirlerimizde çözmemiz gereken birçok sorunumuz var. Plansız yapılaşma yalnızca fiziki mekan sorunu değil. Bundan kaynaklanan ulaşım, otopark, güvenlik, madde bağımlılığı, asayişi bozan olaylar, yetersiz okul, sağlık ve sosyal donatı alanları temel sorunlarımız. Mevcut sorunları öteleyerek günü kurtarmak yerine çözüme kavuşturmak için Yıldırım’ın 3’te 1’inde imar planlarını değiştirerek, Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm hamlelerinden birini başlattık” dedi.

BİLGİLENDİRME TOPLANTILARINA DEVAM

Yapılan bilgilendirme toplantılarının diğer proje alanlarında yaşayan hak sahiplerinin katılımıyla devam edeceğini söyleyen Başkan Edebali, “Şehrin dönüşümü ile ilgili harcayacağımız para, zaman ve yapılan fedakarlık, çocuklarımızın yaşam kalitesini artırmak için gözden çıkarılması gereken unsurlardır. Merkezi Hükümetimiz, 2018 yılında ülke çapında kentsel dönüşüm seferberliği planlıyor. Yapılan çalışmalara göre ülkemizde 15 milyon konut var ve bunların yarısı risk altında. Bunların zaman kaybetmeden yerlerine yıkılıp yenilerinin yapılması olası bir büyük depremde can ve mal kayıplarının önüne geçilmesini sağlayacak. Bu kapsamda hızlıca çalışmalarımızı başlatarak kentsel dönüşümü şehrimizin tümüne yayarak 30’a yakın mahallemizde birçok proje geliştirdik. Teferrüç, Yiğitler, Ulus, Mevlana, Beyazıt ve 152 Evler mahallelerindeki çalışmalarımız belli aşamaya geldi. Dönüşümü hemşehrilerimizle el ele verip başardığımız zaman, gelecekte ne kadar önemli bir iş yaptığımızı göreceğiz” ifadelerini kullandı.

ESAS İLKE GÖNÜLLÜ DÖNÜŞÜM

Gönüllülük ilkesini esas alarak insanların rızasını almaya önem verdiklerini hatırlatan Başkan Edebali, “Dönüşümü vatandaşlarımızla birlikte gerçekleştirmek istiyoruz. Kamulaştırma yoluna gitmeden, vatandaşlarımızı yaşadıkları bölgeden çıkartmadan rızalarını alarak Yıldırım’ı dönüştürmek istiyoruz. Hemşehrilerimizin kentsel dönüşüm çalışmalarının ‘gönüllü’ kentsel dönüşüm olduğunu bilmesini özellikle istiyoruz. Zorlayıcı, kamulaştırma yoluyla yaşadıkları bölgeleri terk etmeleri konusunda baskı yapan bir anlayışla değil, gönül rızalarını alarak, yerlerini kıymetli hale getirerek tekrar aynı bölgede yaşamaya devam etmelerini sağlayacak düşünceyle adımlar atıyoruz. Ancak hemşehrilerimizden, aleyhte propaganda yapan insanlara itibar etmemelerini rica ediyoruz. Kafasına herhangi bir soru oluşan vatandaşımızın tek muhatabı belediyedir, Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’dir ve merkezde konuyla yetkili çalışan arkadaşlarımızdır. Bizim amacımız vatandaşlarımıza modern ve sağlıklı koşullarda yaşam kalitesi yüksek bir şehir inşa etmek, çocuklarımızın daha modern ortamlarda büyümesini sağlamaktır” şeklinde konuştu.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık