İznik Gölü Kenarında Kırgız Şenliği

İznik’te Kırgız vatandaşların her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği Kırgız Şenliği bu yıl da renkli karelere sahne oldu. Kırgız vatandaşlar kurbanlar kesip, kurdukları kazanlarda Kırgız yemekleri yaptılar.

İznik Gölü Kenarında Kırgız Şenliği
  • 07 Mayıs 2018, Pazartesi 8:26

 

Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Kırgızistan Dostluk Kültür Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe İznik Kaymakamlığı ve İznik Belediyesi de destek verdi. Yaklaşık 200 Kırgız vatandaşın katıldığı etkinlikte kurbanlar kesilerek hazırlandı. Kırgızistan’ın yöresel yemekleri ve Kırgız pilavı kurulan kazanlarda gün boyu pişti.

Gerçekleşen etkinliği ziyaret eden İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar ve Belediye Başkanı Osman Sargın’ı burada Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov karşıladı.Bir süre sohbet ederek bilgi alan Kaymakam Bayraktar ve Başkan Sargın daha sonra hep birlikte bir masa buluştular.Heyet daha sonra kaynayan kazanların başına geçerek kepçelerle yemekleri karıştırarak fotoğraf çekindiler.Pişen yöresel yemekler Başkonsolosu Sopokov tarafından misafirlere ikram edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın “Hepiniz İznik’imize hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Bu can dostlarımızı her yıl İznik’te ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Allah’a şükürler olsun ki yer yüzünde bir çok Türkiye Cumhuriyetleri var, Kırgızlar var , Özbekler var, Azeriler var. Bizler aynı Allah’a, aynı Kitaba inanan insanlarız birçoğumuz. Belli bir topluma ait’iz, belli bir kültüre ait’iz geçmişimiz bir olmuş. İşte sizin atalarınız dahi İznik’te burada kucak açılmış türbeler yapılmış. Kırgızlar türbesini herhalde ziyaret etmişsinizdir. Biz birlikte güçlüyüz. İnşallah bundan sonrada hep birlikte olacağız. Biz sizleri her yıl İznik’imize bekliyoruz. Çünkü gelmezseniz sizin buradaki hemşerileriniz size gücenir. İşte Kırgızlar türbesindeki sizlerin hemşerileri sizi her yıl mayısın ilk haftası dört gözle bekliyor. Hepinize iyi eğlenceler diliyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov ziyaret sonrasında İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar ve Belediye Başkanı Osman Sargın’a Kırgız yöresel kıyafetlerinden kaftan, sarık ve kırbaç hediye etti.Kırgız Heyeti gün boyunca da İznik’in tarihi ve kültürel değerlerini gezerek ziyaretlerde bulundular.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık