Karacabey’den doğa için yeni bir ilk

Karacabey Belediyesi, doğa için yaptığı önemli çalışmalara bir yenisi daha ekliyor.

Karacabey’den doğa için yeni bir ilk
  • 28 Mart 2018, Çarşamba 0:00

Karacabey Belediyesi, doğa için yaptığı önemli çalışmalara bir yenisi daha ekliyor.

 

Karacabey Belediyesi ve Doğa Derneği iş birliği ile bu yıl Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek ‘Karacabey Pelikan Sayımı’ için geri sayım başladı. 3 gün boyunca Karacabey’de Uluabat Gölü havzası üzerinden göç eden ve sayıları binleri bulan dev pelikanları kayda alacak gönüllüler, gün içerisinde ilkokul öğrencilerine doğa konusunda farkındalık çalışmaları da yapacak.

 

3-5 Nisan tarihleri arasında, Türkiye’de ilk kez yapılacak bu sayım ile göçmen kuşların göçlerine ışık tutulması hedefleniyor.

 

Doğa Derneği ile iş birliği çerçevesinde hayata geçirilecek organizasyonda, kuş gözlemcileri Esentepe mevkiinde hâkim bir tepeden pelikanların göçlerini dürbün ve teleskoplarla izleyecek.

 

Halka açık etkinlik

 

Etkinlik boyunca, Karacabeyli ilkokul öğrencilerine çevre ve yaban hayatı konusunda bilinçlendirici konferansların da yapılacağı sayım, halka açık olacak. Etkinlik için ülkenin dört bir yanından gelecek kuş gözlemcileri ve doğa bilimciler, heyecanla bu büyük göçe tanık olmaya hazırlanıyor.

 

Karacabey Havzası büyük önem taşıyor

 

Ak Pelikanların Avrupa nüfusunun tamamının göç yolu üzerinde bulunan Karacabey Havzası, pelikanların göç yolculuğunu anlamak ve onların bu zorlu yol güzergahlarını korumak için büyük önem taşıyor. Karacabey’de Ak Pelikanların göçüne şahit olmak ve güncel bir nüfus sayımı yapmak için söz konusu organizasyon belediye ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

 

Türkiye’de ilk

 

Türkiye’de, Ak Pelikanlar üzerine bireysel olanların dışında ilk kez böyle bir etkinliğin yapıldığı belirtilirken, Avrupa’da da göçmen kuşların popülasyonu ile alakalı ciddi bir veri kaydı olacağı için diğer ülkelerin uzmanlarınca da etkinlik yakından takip ediliyor. 3 gün sürecek etkinliğe, 100’den fazla katılımcının gelmesi bekleniyor.

 

Özkan: “Geleceği emin ellere bırakmak istiyoruz”

 

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bizler belediyecilik anlayışımız içerisinde, sadece şehrin ve vatandaşlarımızın temel gereksinimlerini değil çevremizin ve yaban hayatının da gereksinimlerini dikkate alıyor ve bu konuyla alakadar oluyoruz. Ve bu bilinci, gelecek nesillere de aktarmak için her etkinliğimize çocukları da katarak, geleceği daha emin ellere bırakmak istiyoruz. Şehrimiz, yaban hayatı konusunda da müthiş çeşitliliğe sahip ve ‘doğa turizmi’ adı altında bu pastadan da payını almaya başlıyor. Eskikaraağaç Leylek Köyümüz, doğa dostu oluşuyla başlayan hikayesiyle ilgi odağı haline geldi. Aynı zamanda Eskikaraağaç, kongre turizmine uygun yapısıyla işletme ve derneklerin de ilgi odağı olmuş durumda. Longoz ve ıhlamur ormanları da yine her yıl misafirlerce büyük ilgi görüyor. Biz doğa için çabaladıkça, doğa zaten karşılığını veriyor. Tek yapmamız gereken farkına varmak ve doğayı korumak’’ dedi.


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık